Dražba je zaujímavou formou kúpy. Vďaka pomerne širokej ponuke sa môžete dostať k cenovo výhodnej nehnuteľnosti.
Približne 90 percent kupujúcich nehnuteľnosti na dražbách tvoria realitní obchodníci a sprostredkovatelia realitných kancelárií a len asi 10 percent sú koneční kupujúci. Typickým účastníkom dražby je obchodník s nehnuteľnosťami, lebo na dražbe sa kupujú štatisticky lacnejšie nehnuteľnosti a rozdiel medzi kúpou na dražbe a následným drahším predajom so ziskom konečnému užívateľovi je lákadlom pre obchodníkov. Ale obchodníci sú aktívni iba v počiatočnom licitovaní ceny. Ich aktivita sa pri prekročení istej hranice končí.
Podoba dražieb sa za posledné desaťročia výrazne zmenila a je v oveľa väčšej miere otvorená aj bežným kupujúcim. Dostať sa na dražbu aj pre bežného kupujúceho nie je zložité. Dražobníci hovoria o prístupe bez bariér. Proces zapojiť sa do dražby ešte nikdy nebol jednoduchší ako v súčasnosti. Bežnému kupujúcemu stačí sledovať ponuku dražobnej spoločnosti. Na trhu pôsobia desiatky dražobných spoločností a tie lepšie majú pravidelne aktualizovanú ponuku na svojich internetových stránkach. Zväčša je pri nej dostupná aj fotogaléria či znalecký posudok.
Celá dražba prebieha za prítomnosti notára. Ten osvedčí priebeh dražby notárskou zápisnicou, preto sa nemusíte obávať nezákonného postupu. Pri kúpe nehnuteľnosti na dražbe sa vám nemôže stať, že sa stanete obeťou realitného podvodu. Dražba je zárukou, že kupujete nehnuteľnosť „čistú“ nezaťaženú záložnými právami alebo inými ťarchami. Viete sa tiež vyhnúť poplatkom za advokátov a vybavovanie zmlúv, čím časť administratívnej záťaže odpadá.
A nevýhody?
- Po získaní nehnuteľnosti je stále trojmesačná možnosť napadnutia súdom.
- Cenu bytu treba zaplatiť v hotovosti. Ak máte takú hotovosť, nie je to pre vás nevýhoda. Ale ak potrebujete viac peňazí, financovať nehnuteľnosť cez hypotéku je takmer nemožné.
- Ak majiteľ draženej nehnuteľnosti nepovolí obhliadku, neviete, čo kupujete.
Motívom rozhodne zostáva cena, ktorá je v prípade dražieb zvyčajne pod úrovňou trhových cien. Cena nehnuteľnosti sa odvíja od aktuálneho znaleckého posudku. Zákon o dobrovoľných dražbách poskytuje možnosť zníženia vyvolávacej ceny až na 75 % znaleckej hodnoty, resp. ojedinele až na 50 % znaleckej hodnoty, ale ostáva pravdou, že cenu nehnuteľností určuje trh, teda účastníci dražby.