hypotéky pre mladých Hanušovce n/T

Od 1. 1. 2018 končí v hypotékach štátny príspevok pre mladých

Na štátom dotovaných hypotékach banky už veľa nezarobia. Od nového roka získajú na hypotékach pre mladých samotní dlžníci tým, že si uplatnia daňový bonus. Ľuďom, ktorí pracujú, to zníži daň zaplatenú štátu.

Dnes štát vypláca štátny príspevok priamo bankám. Peniaze od štátu banky použijú na zníženie mesačných splátok svojich klientov. Dotácia funguje tak, že dve percentá za dlžníka zaplatí štát a jedno percento ,,odpustí samotná banka“. Dnes súkromné banky hypotéku bez štátnej dotácie poskytnú s ročným úrokom už od 1,2 percenta. Preto ak štát ,,pošle“ banke 2 %, dokáže na tom banka ešte aj zarobiť.

Za jeden rok si budú môcť ľudia s hypotékou pre mladých znížiť daň z príjmu o polovicu zaplatených úrokov. Pracujúci ľudia rovnako ako daňový bonus na dieťa si budú môct uplatniť daňový bonus u svojho zamestnávatelia po donesení potvrdenia z banky. Zároveň štát stanovil strop maximálnej daňovej úspory na sume 400 eur.

Ak v priebehu jedného roka klient banke na úrokoch z hypotéky zaplatí 1500 eur, môže si zaplatené dane z príjmu znížiť maximálne o 400 eur.

Ministerstvo financií tvrdí, že súčasní poberatelia štátneho príspevku, ktorí už majú uzatvorené zmluvy, dôjdu podľa starého systému a zmeny sa ich nedotknú.

Ľudia, ktorí si stihnú vziať hypotéku pre mladých do konca roka 2017, budú mať aj po roku 2018 nárok na zníženie úrokov. Nové pravidlá budú platiť len pre zmluvy uzatvorené v novom roku.

Od 1. januára 2017 sa musí povinne overiť príjem

Dnes má problém so splatením pôžičky každý desiaty zadlžený Slovák. „Overovanie informácií o príjme je nevyhnutné pre správne posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať spotrebiteľský úver a ochráni aj samotného spotrebiteľa pred úverom, ktorý by nebol schopný splácať,“ uvádza sa v zákone o bankách. Od začiatku budúceho roka musia banky aj nebankové spoločnosti povinne cez Sociálnu poisťovňu prostredníctvom registrov údajov o spotrebiteľských úveroch overiť mesačný príjem žiadateľa o spotrebný úver.

V priebehu roka 2018 a po ukončení tlačenia peňazí sa očakáva, že začnú na finančných trhoch postupne úrokové sadzby rásť. Štát ale plánuje obmedziť rýchly rast úrokov pri hypotékach.

Viac info na https://marcinkova.sk/nova-hranica-prijmu-pri-statnom-prispevku-pre-mladych/ a https://marcinkova.sk/zmeny-v-hypotekach-od-marca-2017/

Ak potrebujete vybrať čo najvýhodnejší variant hypotéky a platiť za ňu čo najmenej zavolajte mi, alebo napíšte na email a dohodneme sa na vhodnom postupe.