cestovné a zdravotné poistenie

Čo vám v zahraničí preplatí zdravotné poistenie a na čo už potrebujete cestovné poistenie?

Mnoho ľudí si myslí, že im Európsky preukaz zdravotného poistenia EHIC pri výjazde do zahraničia nahradí cestovné poistenie. Je pravda, že s ním máte nárok na potrebnú nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v štátoch EÚ a pridružených krajinách, ale má to niekoľko háčikov. Čo všetko vám kartička pokryje a na čo už potrebujete cestovné poistenie?

Európsky preukaz zdravotného poistenia akceptujú iba v členských krajinách Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku. Aj to iba vo verejných zdravotníckych zariadeniach, pričom i tam sa môže stať, že si budú musieť Slováci doplácať. V zahraničí máme rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny, teda ak si tam miestni hradia niektoré ošetrenia či lieky, budete platiť aj vy.  Je treba počítať s tým, že vo väčšine krajín Únie sa za starostlivosť pripláca. Výška doplatkov sa v jednotlivých krajinách líši. V niektorých krajinách musí zahraničný poistenec zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a ten potom poslať svojej zdravotnej poisťovni so žiadosťou o jeho preplatenie. Rovnako celý účet za ošetrenie platíte, ak ste ošetrení v súkromnom zdravotníckom zariadení.

Háčik č. 1 prichádza s definíciou onej „nevyhnutnej“ zdravotnej starostlivosti. Tá je úplne na posúdení lekára, ktorý vás bude vyšetrovať. Ide o to, aby vám zákrok alebo predpísané lieky umožnili zotrvať v danej krajine po dobu, akú ste mali v pláne. Od lekára, si môžete na akútny zápal zubov odniesť balíček analgetík s tým, že prečkáte bolesť až do odchodu. Vysnívaný výlet k moru, sa tak zmení na zájazd do ,,pekla“. V prípade chronických ochorení sa situácia ešte viac skomplikuje.

Vo väčšine prípadov ale narazíte na solídne zdravotnícke zariadenie. Tam ale príde na rad háčik č. 2: doplatky a spoluúčasť. Klasická zdravotná poisťovňa síce uhradí časť nákladov na prípadnú liečbu v zahraničí, no väčšinou nie všetky. Nehovoriac o nulových asistenčných službách či napríklad zabezpečení dopravy späť na Slovensko. Doplatiť  môže byť treba v niektorých štátoch až tisíce €, v prípade väčšieho množstva liekov, hospitalizácie, alebo komplikovanejších zákrokov aj desaťtisíce.

Háčikom č. 3 je, že nie všetky zákroky hradené u nás musia byť hradené aj v zahraničí. Napr. zubná starostlivosť nie je vo Švajčiarsku a Dánsku hradená vôbec, v Taliansku alebo Poľsku môžete za lieky doplatiť až 100% ich ceny a v niektorých štátoch vám EHIC nehradí trebárs horskú službu. Takže, ak vás na dovolenke v Dánsku chytí zápal zubov alebo sa stratíte v Alpách, bez poistenia sa nedoplatíte.

Háčik č. 4, EHIC vám oproti cestovnému poisteniu pokrýva len nevyhnutné zdravotné náklady. Zodpovednosť za škodu, úrazové poistenie, asistenčné služby či napríklad zabezpečenie dopravy späť na Slovensko, kompenzáciu za meškajúci let, pátranie a záchranu, storno zájazdu alebo letenky,  alebo poistenie proti krádeži batožiny,  od neho čakať nemôžete.

Pri týchto posledných dvoch je dobré vedieť, že nekryjú všetko a vždy. Kto očakáva, že mu poisťovňa preplatí drahý notebook zo strateného kufra, je na omyle. Náhrada je hlavne na to, aby si klient mohol v mieste určenia kúpiť nové oblečenie či toaletné potreby. Maximálne poistné plnenie je do tisíc eur. Storno zájazdu má pevne vymedzené pravidlá, kedy poisťovňa plní, Napríklad pri ochorení či úmrtí blízkeho príbuzného, hospitalizácii cestujúceho či pri živelnej pohrome. Kto necestuje, „lebo si to rozmyslel“, peniaze nazad nedostane.

Európsky preukaz zdravotného poistenia vám čiastočne pomôže, keď vyjdete za hranice. Musíte však počítať s tým, že doplatky za lieky alebo ošetrenie vás môžu vyjsť oveľa drahšie, než koľko zaplatíte za cestovné poistenie. S tým navyše získate ešte nonstop asistenčnú službu, a mnoho ďalších výhod. Cestovné poistenie je ľahko dostupné, nemusíte navštíviť poisťovňu. Všetky poisťovne ho ponúkajú cez internet, Union aj cez SMS, Axa a Allianz  predávajú balíčky cestovného poistenia, ktoré sa aktivujú telefonicky alebo online. Pri takýchto poistkách treba pamätať na to, že málokedy platia okamžite, poisťovne sa tak chránia pred prípadmi, kedy si klient uzatvorí poistenie až po vzniku udalosti. Poistky zvyknú platiť od polnoci nasledujúceho dňa po ich uzatvorení – niektoré poisťovne požadujú okamžitú platbu cez online platobné mechanizmy. Axa má limit na platbu štyri hodiny po aktivácii poistenia, SMS poistenie od Unionu dve hodiny po verifikačnej SMS.

Najpodstatnejšie sú podmienky poistenia. Treba si uvedomiť, čo chcem poistením kryť. Neoplatí sa klamať. Ak vylúčim adrenalínový šport z poistky, je lacnejšia, ale ak úraz nastane napríklad pri paraglidingu, či motokrose, môžem ostať bez krytia, alebo ho budem musieť poisťovni vrátiť. Podobné riziko platí i pre tých, ktorí cestovným poistením chcú suplovať zdravotnú poistku pri práci v cudzine načierno. Ak spadnete na stavbe z lešenia, ťažko budete tvrdiť, že ste turista.

Potrebujete sa poradiť alebo uzatvoriť cestovné poistenie?

Kontaktujte ma telefonicky, alebo mi napíšte na kontakty zo stránky alebo na facebooku Jiřina Marcinková.