zmeny v hypotékach od marca 2017

Zmeny v hypotékach od marca 2017

Banky zavádzajú zmeny, ktoré majú zaručiť, že si peniaze požičajú iba tí, ktorí ich skutočne dokážu splácať. Ľudí, ktorí požiadajú o hypotéku od marca, čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

Menej veľkých hypoték

Znamená to, že ak byt stojí 100-tisíc eur, len každý desiaty človek si naň bude môcť požičať viac ako 90-tisíc eur. Ostatným dá banka menej peňazí, a ak nebudú mať vlastné úspory, zvyšok do ceny bytu budú musieť doplatiť zo stavebného sporenia alebo spotrebného úveru, ktorý je však drahší ako hypotéka a spláca sa najviac osem rokov. Z desiatich hypoték bude môcť byť len päť 80- až 100-percentných. Ak vám banka dá na byt len 80 percent z jeho ceny a 20-30 tisíc eur budete musieť dať zo svojho, môže to byť veľký problém, ak ste si už doteraz dosť nešetrili.

Povinná rezerva

Znamená to, že banka vezme čistý príjem človeka a odráta od neho životné minimum na všetkých členov domácnosti, čo je 198,09 eura na jedného človeka, potom vezme aj päť percent zo zvyšnej sumy. Až ostatné peniaze sa budú môcť použiť na zaplatenie splátky. Od júla sa povinná rezerva zdvihne na 10 percent, od januára 2018 na 15 percent a od júla 2018 na 20 percent.

Stres test

Banky pri posudzovaní schopnosti splácať hypotéku, budú počítať tak, aby vám príjem stačil aj vtedy, ak by sa úroky zvýšili počas splácania o 2%.

Pri financovaní apartmánov

Klesne maximálna doba hypotéky na 8 rokov, čím výrazne stúpne splátka oproti doterajšej 30 ročnej splatnosti.

Dĺžka zamestnania

sa posudzovala dosiaľ zväčša 3 mesiace. Novinkou je posudzovanie príjmu za posledných minimálne 6 mesiacov. Nesmiete byť v skúšobnej lehote, ani vo výpovednej lehote.

Posudzovanie príjmu aj pri refinancovaní úveru

Ak chcete pomôcť vybrať čo najvýhodnejší variant hypotéky a platiť za ňu čo najmenej zavolajte mi, alebo napíšte na email a dohodneme sa na vhodnom postupe.