Viete, že od 1. 7. 2020 bude zelená karta iba biela?

Dôvodom zmien platných od 01. 07. 2020 je uľahčenie tlače zelenej karty v pohodlí domova, nakoľko klienti už nebudú potrebovať farebnú tlač. Tiež nebudeme musieť myslieť na obojstrannú tlač zelenej karty, ktorá bola pri súčasne platnom formáte karty nutná. Biela ,,Zelená karta“ bude mať len jednu stranu.

SKP stanovila ročné prechodné obdobie od 01. 07. 2020 do 30. 06. 2021, počas ktorého bude možné súbežne používať zelené karty v oboch farebných vyhotoveniach (zelená aj biela farba). Po skončení prechodného obdobia, od 01. 07. 2021 bude nutné preukazovať sa len zelenou kartou v bielom prevedení.

Zelenou kartou preukazujete platné Povinné zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú motorovým vozidlom. Musíte ju mať pri sebe vždy pri jazde motorovým vozidlom na Slovensku, aj na území členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru a zároveň ďalších štátov, ktoré sú členmi Multilaterálnej dohody o zárukách za poznávaciu značku. Krajiny, ktoré uznávajú len zelenú kartu, od vás budú žiadať jej predloženie už pri vstupe na ich územie. Zoznam štátov, kde sa musíte preukázať zelenou kartou nájdete na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.